Yazan: Tsey Turhan Acar

ISBN: 978-605-71993-8-6

Sayfa Sayısı:

ARKA KAPAK YAZISI

Köyümüz Bayramiç, Balıkesir Gönen’e bağlı küçük bir köy… Manav ve Çerkeslerin yaşadığı yan yana iki mahalleden oluşuyor. Pek çok köyümüz gibi şimdilerde oldukça tenha. Toprağından kopamayan üç - beş hane dışında pek kimseler kalmadı. Halbuki geçmişte böyle miydi? Genci, yaşlısı, sokaklarında koşuşturan çocukları, yanı sıra yaşayan dilimiz ve kültürümüzle cıvıl cıvıl bir köydü Bayramiç. Bütün köy tek aile gibiydi. İlişkiler sımsıcaktı.

Ama tüm dünya için kaçınılmaz olan değişim geldi ve kendini dayattı. Köylerimiz de bundan müstağni kalamadı ve kendine düşen payı alarak tarumar oldu.

Bizler köylerde doğan nesilleriz; ama çocuklarımız öyle değil. Onlar kentli. Çok farklı süreçler yaşıyorlar ve bizim yaşadığımız toplumsal atmosferi hiçbir zaman yaşayamayacaklar. Zamanı geri sarıp o havayı onlara tattırmamız da mümkün değil; ama damağımızda tat bırakan hatıraları toparlayarak pekâlâ bizi tebessümle anmalarına vesile olacak bir miras bırakabiliriz.

Bu düşüncelerle, yaşadığımız, şahit olduğumuz, dinlediğimiz küçük anekdotları ve spontane gelişmiş nükteleri bir araya getirip, Çerkesçe atasözlerinden oluşan epigraflarla da süsleyerek bu mütevazi kitabı oluşturduk. Severek okunacağını umuyoruz.

Hiçbir iddiamız yok; sadece bu kubbede bizim de sadamız kalsın istedik.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Bayramiç Köyü Çerkes Mahallesinden NÜKTELER & HATIRALAR / Tsey Turhan Acar

  • 100,00TL


Etiketler: Bayramiç Köyü, Çerkes Mahallesi, Tsey Turhan Acar