• NART TÜRKÜSÜ / GENNADY ALAMİYA

NART TÜRKÜSÜ

Halk söylencesi

(Kurumayan Pınardan Birkaç Damla)

ISBN: 978-605-80244-9-6

Sayfa Sayısı: 96

Abhaz-Adige ve Osetler başta olmak üzere Kuzey Kafkasya halklarının tamamının ortak kültürel değerlerinden olan Nart Destanları, binlerce yıl öncesinden bugüne kuşaktan kuşağa anlatılarak gelmiştir. Olağanüstü bir tahayyül ile muhteşem bir abartının yanı sıra, toplumların karakteristik özellikleri ile olaylar karşısındaki tutum ve davranışlarını ve hayata bakış açılarını da ortaya koyan bu destanlar, günümüzde artık kalemi güçlü şair ve yazarlarımızın eserleriyle yeniden hayat bulmakta, genç kuşaklara ulaşarak onların hayal dünyalarında yer edinmektedir.

Anaerkil toplumun güçlü figürü, 99’u erkek tam 100 evlat sahibi olan Sataney Guaşa, onun güzeller güzeli kızı Gunda Pışdza ile gücü-kuvveti, keskin zekâsı, fedakarlığı ve kahramanlığı ile her dönem gönüllerde taht kuran Sasrıqua ve Nart kardeşler bu destanların ana unsurlarını oluşturmaktadır. Bu anlamda, Sataney Guaşa’nın şahsında toplumun annelerinin, Gunda Pışdza’da genç kızlarının, Sasrıqua’da delikanlılarının, Nart kardeşlerin şahsında ise tüm toplumun karakteristik yapısını gözlemlemek mümkündür.

Abhaz Ulusal Marşı’nın da yazarı olan tanınmış şair ve toplum insanı Gennady Alamiya, tarihi bilgisi ve kültürel birikimi sayesinde bu destanı özellikle genç kuşaklara yönelik olarak yeniden kaleme aldı.

Nart Türküsü bu alandaki boşluğu doldurmak açısından Türkiyeli okuyucular için harika bir çalışma oldu.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

NART TÜRKÜSÜ / GENNADY ALAMİYA

  • 25,00TL


Etiketler: NART TÜRKÜSÜ / GENNADY ALAMİYA