• BAYBARS DESTANI / Muhittin Kandur

ÜÇLÜ SET

Yazan: Muhittin Kandur

Çeviri: Semih Aközlü

İSBN: 978-605-71993-3-1

 

Arka kapak yazısı:

Baybars, İslâm âlemini Moğol istilasından kurtaran ve Doğu Akdeniz'de Frenk kuvvetlerinin belini kıran ışıltılı bir savaşçı.

Memlûk döneminin bu büyük sultanının kökeni hakkındaki çelişkili açıklamalar var. Bu tartışmalara dikkat kesilen ve konuyu aydınlatmak için araştırmaya girişen yazar Muhittin Kandur en temel kaynaklara ulaşarak kayıtları inceledi. Gördü ki, dönemle ilgili araştırma yapan bilim insanlarından sadece birkaçının yazılarında onun Çerkes olduğuna değiniliyordu. Bu isimlerden birisi Memlûk dönemi konusunda yetkin bir isim olan Profesör David Ayalon’dur. Kitabın yazarının kendisine yaptığı ziyarette Ayalon, Baybars’ın, çoğunlukla Rus ve Tatar köle ticaretinin yapıldığı Karadeniz’in batı sahillerinde yaşayan Çerkes boyu Şapsığlar’dan olabileceğini teyit etti.

Muhittin Kandur bu efsanevi sultan hakkında yaptığı araştırmada topladığı doneleri işledi ve  “Baybars Destanı” adı altında üç ciltlik nehir roman haline getirdi. On üçüncü yüzyılın ilk yıllarında Çerkesya'nın Karadeniz kıyısından köle olarak kaçırılan ve Suriye'deki Bahri savaşçılar yerleşkesine satılan genç bir Çerkes çocuğunun Memlük Sultanlığına uzanan hikâyesini konu alıyor. Tamamı yürek burkan bir dram...

İlgiyle okuyacaksınız.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

BAYBARS DESTANI / Muhittin Kandur

  • 210,00TL


Etiketler: BAYBARS DESTANI, Muhittin Kandur