Yazan: Muhittin Kandur

Çeviri: Semih Aközlü

ISBN: 978-605-71993-4-8

 Sayfa Sayısı:358

Arka kapak yazısı:

Kral IX. Louis yönetimindeki Fransız Haçlı Seferi, Kudüs’ü Müslümanlardan kurtarmak sloganı altında sürdürdüğü bir kampanyayla bölgede İslami gücün kalesi Mısır’ı tehdit ediyordu. İslam'ın en seçkin savaşçılarından biri olan Fahreddin komutasındaki Eyyubi savaşçıları yenilgiye uğratılıp Fahrettin de katledilince, Kahire'nin yolu Haçlılara sonuna kadar açıldı. Ancak, Mansura kasabasın geldiklerinde Baybars'ın kurnazlığı ve cesareti onları durdurdu. Bu savaş, Mısır ve Kudüs'ün kaderini belirleyen tarihin en önemli kırılma anlarından biridir.

Baybars'ın bir savaşçı olarak kariyerinin doruk noktası ise 126o yılında günümüz Filistin'inde Bisan yakınındaki vadide Moğol ordularına karşı gerçekleşen tarihi Ayn Calut savaşındaki başarısıdır. Baybars Ayn Calut Muharebesi'nde Mısır silahlı kuvvetlerinin öncü kuvvetlerini yönetmiş, Moğol Ordularını İslam kuvvetlerinin tuzağına çekerek yenilmesini sağlamıştı.

Baybars Efsanesi'nin bu ikinci kitabı, Baybars’ın tüm siyasi entrikalardan sağ çıkıp Memluk hiyerarşisi içindeki düşmanlarını yenerek iktidaryolunda nasıl yükseldiğini anlatıyor.

Şaşırtıcı eylemler, olaylar ve maceralarla dolu, gerçeklere ve gerçek tarihi kişilere dayanan usta işi bir roman.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

SAVAŞ EFENDİSİ / Muhittin Kandur

  • 80,00TL


Etiketler: SAVAŞ EFENDİSİ, Muhittin Kandur